9. Mądrość Psychopatów

„Mądrość psychopatów”  Kevina Duttona to ciekawa pozycja, nie tylko dla psychiatrów zajmujących się takimi osobami. Psycholog ten korzystając z nowoczesnych technik badawczych odkrywa, że psychopatia nie tylko musi być skazana na wygnanie czy zamknięcie, ale wręcz w XXI wieku może okazać się bardzo przydatna do tego by odnosić sukcesy.


Jak mówi podtytuł -  książka ta, to lekcja życia pobrana od świętych, szpiegów i seryjnych morderców. Jako przykład dobrego wykorzystania cech psychopatycznych autor przytacza postać żołnierza brytyjskich jednostek specjalnych (SAS). Andy McNab to człowiek, który uciekł z niewoli talibów, ktoś o kim instruktorzy wojskowi mówili, że jest tak samo zimny po jednej i po drugiej stronie lufy. Takie podejście, jeśli mówimy o sprzymierzeńcu, kimś kto ma nas bronić i chronić, jest dla nas dobre, bo taki człowiek maksymalnie koncentruje się, odsuwając emocje, na wykonaniu zadania. A czy to nie jest cecha, która czasem przydałaby się większość osób ??
Inne badanie pokazuje, że w teście wykazującym efekt Stroopa (nazwanie przedmiotu ignorując widniejący przed nim napis oznaczający coś innego) psychopaci uzyskiwali zdecydowanie wyższe wyniki od niepsychopatów. Potrafili oni ignorować dystraktory jakim były napisy, a swoje maksymalne skupienie ustawiali tak by realizować zadanie. W dzisiejszym świecie pełnym nadmiernych i przeszkadzających informacji to bardzo przydatna cecha.
Cytat obrazujący :  „Jest to siedem kluczowych cech psychopatii, które stosowane z rozwagą i w stosownej ilości mogą pomóc nam zdobyć dokładnie to, co chcemy ..”
Bezwzględność Urok Skupienie Odporność psychiczna Nieustraszoność Uważność Działanie. Autor pokazuje, że -  idąc za jego porównaniem -  gdybyśmy używali stołu mikserskiego jaki mają dźwiękowcy, i przesunęli wskaźniki, nie na maksymalną pozycję, jak to jest u psychopatów, a jednie wyżej niż u przeciętnego człowieka mogli byśmy być bardziej skuteczni i  efektywniejsi.